Етапи виробництва горіха однакові для всіх видів – волоського, фундука, мигдалю та інших. У промислових садах це вирощування і обробка саду, збирання врожаю, очищення від навколоплідника (плюски у фундука) і сушіння. Далі горіх калібрується за розміром і в неочищеному вигляді вирушає на продаж або переробляється на ядро.
Сушіння горіха обов'язкове як для невеликих обсягів горіха, так і для промислових садів. У домашніх умовах можна організувати сушіння на вулиці, горищі або будь-якому сухому приміщенні з циркуляцією повітря. А ось у комерційних садах такі способи будуть неефективними, ризикованими та надто затратними.
Для сушіння волоського горіха, фундуку та мигдалю використовуються промислові сушарки або сушильні комплекси.
Сушарки за короткий термін висушують горіх до оптимальної вологості. При цьому сушіння відбувається рівномірно у всій партії горіха, зводячи до мінімуму ризик появи цвілі у майбутньому.
Волоський горіх і мигдаль надходить у сушарку повністю очищений від навколоплідника та його залишків, а фундук очищений від зеленої шкірки – плюски.
Залежно від початкової вологості горіха встановлюється температура та час сушіння. Після закінчення роботи сушарки вимірюється вологість горіха - якщо горіх досяг вологості 10% або менше, його вивантажують. В інакшому випадку горіх продовжують сушити.
Для вимірювання вологості використовується портативний вологомір, такий самий як для зерна та інших продуктів.
Горіх із сушарки відразу вивантажують, упаковують у мішки та відправляють на продаж або переміщують у місця зберігання.
Сушіння горіха виконується відразу після збору, миття та очищення від навколоплідника. Відкладати сушіння не рекомендується з двох причин:
- висока вологість свіжого горіха, який довго лежить насипом без циркуляції повітря, спровокує появу цвілі і вона швидко пошириться на всю партію;
- колеги почнуть горіховий сезон раніше за вас.
При великих обсягах горіха виникає необхідність застосування сушильних комплексів з єдиною системою завантаження горіха. За індивідуальними запитами ми проектуємо сушильні комплекси продуктивністю від 5 т/добу та більше.
Враховуючи сезонність та терміни виготовлення обладнання до проектування цехів при садах приступають у березні-травні, а підготовку приміщення та замовлення обладнання починають за кілька місяців до початку сезону.