Збір врожаю не викликає питань рівно до того часу, поки сад маленький або дерева ще молоді і тільки починають плодоносити. Як тільки врожаї збільшуються, збирати горіх стає тяжче і довше за часом.
За загальноприйнятими правилами горіх потрібно збирати:
- Кожного дня по мірі того як він падає на землю. Адже горіх який довго лежить на землі, особливо в навколопліднику або в сиру погоду, буде темніти або пліснявіти.
- Після перших ознак стиглості його увесь струшують на землю чи тент.
Збирати горіх потроху кожен день дуже затратно за часом та фізично. До того ж, це відтягує початок горіхового сезону для власника саду, а значить він відстає від конкурентів, які вже продають горіх та отримують прибуток. Тому у горіхових садах завжди притримуються другого варіанту.
В промислових садах збір врожаю завжди автоматизують, бо:
1. Для збору самостійно чи разом з партнерами/родиною не завжди є час, можливість та здоров’я
2. Горіх не чекає – якість горіха погіршується при невчасному збиранні, а також є ризик втрати врожаю, бо його розтягнуть гризуни, птахи або недобросовісні люди.
3. Найманим робітникам треба полегшувати роботу, щоб зменшувати цю саму кількість робітників і затрати на заробітну плату.
4. Автоматизація прискорює процес збирання, а значить горіх швидше переходить на подальші етапи.
Після збору волоський горіх обов’язково очищують від залишків зеленого навколоплідника та відправляють сушитися.
Для струшування горіха в садах використовується струшував дерев. Це може бути тросовий струшувач, який кріпиться до будь-якого трактора, або гідравлічний – його використовують у великих промислових садах. Горіх струшують прямо на землю або на попередньо розстелений тент.
З землі горіх збирають горіхозбірниками. Їх використовують і в домашніх садах, і в промислових. Вони збирають на будь-якій поверхні, пришвидшують та роблять більш комфортним збирання горіха.
Замовити садову техніку та інструменти можна на нашому сайті або за телефоном +380956351509 Viber/WhatsApp/Telegram