Зберігання волоського горіха в приміщенні з підвищеною вологістю неприпустимо. Горіх вбирає в себе вологу і в поєднанні з поганою циркуляцією повітря починає покриватися пліснявою та гнити.
Зберігати волоський горіх у занадто сухому приміщенні також не рекомендується - він пересохне і втратить вагу, а головне - стане дуже тендітним.
Проблему пересушеного горіха найбільше відчувають переробники, адже через втрату еластичності горіх сильно кришиться і не дає отримувати ціле ядро.
Горіх пересихає з двох причин:
- надмірне сушіння;
- Неправильне зберігання.
Дотримуватися ідеальних умов зберігання не завжди є можливим, а з часом горіх все одно втрачатиме вологу, різниця тільки в швидкості цього процесу.
Переробники починають стикатися з пересушеним горіхом з лютого місяця, а ближче до літа такий горіх становить більшу частину ринку.
У домашніх умовах пересушений горіх можна ненадовго помістити до приміщення з підвищеною вологістю або замочити у воді. Важливо! Час замочування потрібно підбирати індивідуально, здебільшого досить 15-30 хвилин. Так як у процесі замочування вологою насичується не тільки шкаралупа, а ядро, його необхідно просушити відразу після розколу.
Це запобігає проблемам з якістю та зберіганням, допоможе уникнути цвілі.
У промислових умовах метод замочування не підійде, а інших способів відновити еластичність не існує. Тому горіх просто розколюють на дрібні фракції.
Проблему пересушеного горіха можна лише попередити, дотримуючись всіх правил сушіння та зберігання горіха, та використовуючи промислове обладнання для сушіння. Насамперед це стосується власників промислових садів, які для вирощування якісного сортового горіха доклали чимало зусиль та фінансових коштів.