У промислових садах збирання врожаю відбувається відповідно суворих правил. Це обумовлено великими фінансовими вкладеннями та витраченим часом на вирощування та догляд за деревами волоського горіха. Нехтування загальноприйнятими рекомендаціями та правилами підвищує ризик втрати врожаю, погіршення його якості та зниження прибутку.
Відразу після збору волоський горіх очищають від зеленого навколоплідника та його залишків, а також змивають пил та барвники – йод, юглон та дубильні речовини.
Незважаючи на те, що горіх здатний самоочищатися від зеленого оплодня садівники та агрономи горіхових плантацій не розраховують на це.
По-перше, у великих садах волоський горіх збирають одним разом і в загальну масу потрапляють горіхи як без зеленої шкірки, так повністю вкриті навколоплідником.
По-друге, з моменту дозрівання до повного очищення горіха від навколоплідника проходить не один тиждень. Це час, який коштує грошей. При цьому є відсоток горіха, який так і залишається в потемнілій і висохлій шкірці. Кількість таких горіхів залежить від сорту, погодних умов чи хвороб дерева.
По-третє, що довше горіх перебуває у навколопліднику після дозрівання, то вище ризик отримати горіх з темною шкаралупою, плямами на ній і з потемнілим ядром. Після дозрівання і розтріскування зеленого навколоплідника у ньому починають відбуватися окислювальні процеси, він поступово темніє і зсихається. У процесі окислення йод, юлгон та дубильні речовини, якими багатий навколоплідник, забарвлюють горіх у темний колір.
Очистити волоський горіх можна вручну за допомогою ножа та ємностей з водою. В цьому випадку важливо врахувати, що все до чого торкається навколоплідник з часом потемніє. Тому потрібно використовувати рукавички, робочий одяг та спеціально відведене місце.
Для спрощення процедури очищення волоського горіха від зеленого навколоплідника використовують очищувачі горіха. Вони бувають побутові (на 100 кг/год) та промислові (на 300 та 700 кг/год залежно від розміру саду та обсягу врожаю).