Тривалість зберігання волоського горіха прямо пропорційно залежить від дотримання правил збору, миття та сушіння горіха. Не менш важливий чинник – умови зберігання. При зберіганні має контролюватись вологість та температура у приміщенні, забезпечуватись вентиляція та циркуляція повітря.
Далеко не завжди виходить дотримуватись ідеальних умов зберігання горіха, особливо в домашніх умовах. Тому домашні переробники та заготівельники, які закуповують горіх у населення повинні розуміти як змінюється якість горіха з плином часу.
Основна маса волоського горіха зберігається без зміни якості до лютого. Приблизно в цей час на ринку з’являється пересушений горіх. Пересушений горіх крихкий, внаслідок чого ускладнюється переробка і отримання цілого ядра.
Горіх стає пересушеним здебільшого через зберігання горіха у надто сухому приміщенні. Просушений до оптимальної вологості горіх з кожним днем просушується ще більше, в результаті чого надмірно втрачає вологу.
Що зробити з пересушеним крихким горіхом?
При великих обсягах збільшити вологість горіха неможливо. Тому усі дії направлені на утримання рентабельності переробки. На підприємствах максимально автоматизують процес переробки. Так як отримувати ціле ядро з пересушеного крихкого горіха важко, а ручна праця дорога – горіх максимально розколюють у горіхоколах і доколювачах і відправляють на сортування на вібросита та аспірації, уникаючи ручної праці. Тобто, маючи великі обсяги пересушеного горіха підприємці починають працювати «на обсяги».
У домашніх господарствах часто користуються методом «замочування» горіху перед розколом. Замочування у воді підвищує вологість горіха, зменшує крихкість та збільшує еластичність. Такий метод виправданий тільки при дотриманні правила - замочувати горіх безпосередньо перед розколом, а після розколу одразу просушувати ядро. Горіх, який довго перебував у воді та ядро, яке не просушили одразу після розколу, швидко зіпсується. Воно може покритися пліснявою або почати гнити.
Важливо зберігати горіх в умовах максимально наближених до ідеальних. Тільки так горіх буде зберігатися без втрати якості якнайдовше. Якщо стикнулися з пересушеним крихким горіхом треба працювати «на обсяги». Доволі складно отримати ціле ядро навіть при дбайливому ручному розколі, бо горіх кришиться прямо в руках. В такому випадку ручний розкол стає малорентабельним – витрати на оплату праці залишаються високими, а заробіток від продажу дрібних фракцій ядра мінімальний. В такому випадку допоможе обладнання – завдяки високій продуктивності воно збільшує обсяги переробки і відповідно прибуток.